Pod lupę bierzemy dziś przełączniki optyczne, które o względy klientów rywalizują z przełącznikami mechanicznymi.

Przechodzimy do definicji

Co kryje się za pojęciem przełącznik optyczny? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zajrzyjmy do definicji przełącznika mechanicznego. Otóż przełącznik mechaniczny to taki rodzaj przycisku, który jest wyzwalany przez sprężynę. A przełącznik optyczny? To właściwie rodzaj… przełącznika mechanicznego.

Zbliżona struktura wyzwalania

Większość przełączników optycznych ma taką samą strukturę wyzwalania jak przełączniki mechaniczne. I tu, i tu mamy sprężynę oraz podobną konstrukcję obudowy. Podobnie jak w przypadku różnych przełączników mechanicznych, które zapewniają różne wrażenia podczas pisania, przełączniki optyczne mają również różne struktury, które zapewniają różne sprzężenie zwrotne podczas pisania: liniowe, dotykowe i klikalne.

Metoda wyzwalania - podstawowa różnica

Podstawową różnicą między przełącznikami optycznymi a przełącznikami mechanicznymi jest metoda wyzwalania. Mechaniczne przełączniki są wyzwalane przez metalowe połączenie i rozłączanie skrzydeł, aby uruchomić klucz, podczas gdy przełączniki optyczne są wyzwalane przez czujnik optyczny do indukcji sygnału świetlnego w celu zarejestrowania klucza.

Zobacz różnicę:

Przełącznik mechaniczny wyzwalany jest metalowym skrzydłem

Przełącznik optyczny jest wyzwalany wiązką światła

A teraz wracamy do pytania tytułowego. Dlaczego warto wybrać przełączniki optyczne?

Oto kilka powodów: 

1. Przełączniki optyczne mają szybszą i bardziej czułą reakcję wyzwalania

Przełączniki optyczne są wyzwalane przez wiązke światła, która nieustannie pada w przełączniku na blokujący ją fizyczny element. Zatem na pewnym poziomie przełączniki optyczne będą reagować szybciej niż przełączniki mechaniczne. W sytuacjach, które wymagają dużego stopnia niskiej latencji, np. gry, przełączniki optyczne będą oferować szybszą odpowiedź.

2. Przełączniki optyczne mają dłuższą żywotność

Problemy z przełącznikami mechanicznymi są zwykle związane z problemami ze sworzniem lub wyzwalaczem płatka. Przełączniki optyczne nie mają tych problemów, ponieważ są wyzwalane przez sygnał świetlny. W rezultacie przełączniki optyczne są trwalsze i mogą działać dłużej. Żywotność przełączników optycznych wynosi ponad 100 milionów kliknięć, a mechanicznych zwykle ok. 50 milionów kliknięć.

3. Przełączniki optyczne są łatwiejsze do wymiany

Przełącznik optyczny, o ile jest to ten sam model, można łatwo wymienić. Przełączniki mechaniczne na klawiaturach, jeśli nie można ich wymieniać na gorąco, należy przylutować w celu wymiany przełącznika.

A czy przełączniki optyczne mają wady?

Na razie największą wadą przełączników optycznych jest prawdopodobnie brak różnorodności w porównaniu z przełącznikami mechanicznymi. Rynek przełączników mechanicznych jest bardzo dojrzały, a po dziesięcioleciach istnienia oferuje wiele niestandardowych odtwarzaczy i różnych dostosowań korpusu przełączników. 

Przełączniki optyczne to nowsza technologia, więc opcji dostępnych na rynku jest mniej. W większości fabryk produkujących przełączniki optyczne istnieją pewne różnice, ale mimo tego są z sobą kompatybilne.

Klawiatury Keychron z przełącznikami optycznymi:

K3 z niskoprofilowym przełącznikiem optycznym

K6 z wysokoprofilowym przełącznikiem optycznym

K8 z wysokoprofilowym przełącznikiem optycznym

Comments (0)

Product added to wishlist
Product added to compare.

This website uses cookies to provide services at the highest level.
By continuing to use the site, you agree to their use.